PLC Programmerare inom Fastighetsautomation i Skövde

Academic Work Sweden AB

Västra Götalands län, Skövde

Tidigare erfarenhet är önskad

27 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Är du en nyexaminerad och självgående ingenjör som vill jobba med fastighetsautomation?

Om du även vill jobba i Skövde i ett team där du får styra din vardag och tid så är det dig jag söker!

OM TJÄNSTEN

Som PLC programmerare hos Ventab Styr spelar du en viktig nyckelroll i att installera, programmera och underhålla automatiserade system inom fastigheter. Ditt arbete bidrar direkt till att optimera byggnaders drift, minska energiförbrukningen och öka komforten och säkerheten för de som vistas i fastigheten. Oavsett om det handlar om nybyggnation eller ombyggnation, kommer dina insatser att vara avgörande för våra kunders framgång och hållbarhet. Detta är en roll för dig som trivs med många bollar i luften och att ha frihet under ansvar.

ARBETSUPPGIFTER

  • Programmering och konfiguration av DDC för fastighetsautomation (framförallt av SAIA och SIEMENS)
  • Integration av energimätare
  • Driftsättning
  • Ta fram underlag för driftinstruktioner
  • Delta vid samordnade funktionsprovningar och besiktningar

VI SÖKER DIG SOM

  • Har en relevant teknisk utbildning inom mekatronik, automation, elektroteknik eller motsvarande
  • Har obehindrade kunskaper i svenska och engelska i tal och skrift då det krävs för att utföra arbetsuppgifterna
  • Innehar B-körkort och bil

Det är meriterande om du har arbetslivserfarenhet av fastighetsautomation. Kunskap kan erhållas genom utbildning, erfarenhet eller att vara självlärd.

För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:

  • Ansvarstagande
  • Socialt självsäker
  • Förändringsbenägen

Vår rekryteringsprocess

Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.

Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Senaste artiklarna
  • Elpriset - Elpriser i Sverige: Gratis energi och dyra toppar
    Lör, 22 mar 2025 - 13:01
  • Styrräntan - Riksbanken Lämnar Styrräntan Oförändrad: Effekter och Prognoser
    Tors, 20 mar 2025 - 14:02
  • Rabattkod - Exklusivt Erbjudande: Köp Laddbox med Installation hos Evify!
    Tors, 20 mar 2025 - 11:01
  • Inflationen - Inflationen i februari 2025: KPIF stiger till 2,9%
    Tors, 13 mar 2025 - 08:36
  • Statsskulden - Sveriges Statsskuld på Historisk Lågpunkt
    Mån, 10 mar 2025 - 10:06